چهارشنبه, 28 شهريور 1397

پیام مدیر عامل سازمان انتقال خون به مناسبت روز جهانی تالاسمی
خون سالم در دسترس است

خون سالم در دسترس است

دکتر علی اکبر پورفتح اله: چهل و پنج سال پیش، نیازمندان به خون برای درمان خویش محتاج گروه های خون فروش بودند. در آن شرایط چشم انداز آینده برای مبتلایان به تالاسمی روشن نبود و رویای دستیابی به دهه سوم و چهارم زندگی، دست نیافتنی به نظر می رسید. همت والای دکتر فریدون علا در پایه گذاری انتقال خون ملی، تلاش ارزشمند کارکنان خدوم سازمان و حضور داوطلبانه اهداکنندگان خون باعث شد که رویا رنگ حقیقت به خود گیرد و امروز شاهد حضور افراد تالاسمی در تمامی سطوح فعالیت های اجتماعی باشیم؛ به گونه ای که تصویر تالاسمی در جامعه امروز دیگر ناتوانی نیست بلکه ایستادگی، تلاش و حضور موثر است .

در این سالها گام های بی شماری برای افزایش کیفیت زندگی عزیزان تالاسمی در سازمان انتقال خون ایران برداشته شده؛ حذف خون جایگزین و اهدای خون صد در صد داوطلبانه در سراسر کشور، افزایش اهدای مستمر خون، تهیه خون کم لکوسیت، راه اندازی سیستم پایش در طب انتقال خون با مشارکت مراکز درمانی از جمله اقداماتی است که با هدف تهیه بهترین فرآورده برای مصرف کنندگان خون به ویژه عزیزان تالاسمی انجام شده است .

در آستانه روز جهانی تالاسمی با افتخار اعلام می کنیم که سلامت خون ایران فراتر از کشورهای در حال توسعه و همسان با کشورهای درجه اول اروپا است و ایجاد شبکه فعال خونرسانی در کشور دسترسی عزیزان به این ماده حیات بخش زندگی را آسانتر کرده؛ با این وجود در سالی که از سوی انجمن بین المللی تالاسمی بر مستند سازی تاکید شده بر آن خواهیم بود که با ارتقا نظام مراقبت خون «از رگ اهداکننده تا رگ مصرف کننده» و انتشارمستندات، شرایطی بهتر از قبل برای درمان تالاسمی به وجود آوریم .


نمایش تعداد بازدیدها : 244

بازگشت           چاپ چاپ