چهارشنبه, 28 شهريور 1397

مدیر کل انتقال خون استان تهران مطرح کرد:
فعالیت سه مركز جامع اهدای خون پایتخت پس از افطار
اهدای حداقل هزار واحد خون روزانه در تهران برای تامین پلاکت ضروری است

مدیر کل انتقال خون استان تهران خبر داد:

فعالیت سه مرکز جامع اهدای خون پایتخت پس از افطار

اهدای حداقل هزار واحد خون روزانه در تهران برای تامین پلاکت ضروری است

مدیر کل انتقال خون استان تهران از فعالیت سه مرکز جامع اهدای خون وصال، ستاری و تهرانپارس پس از افطار در رمضان 97 خبر داد و تاکید کرد: روزانه اهدای حداقل هزار واحد خون در تهران برای تامین پلاکت ضروری است.

به گزارش روابط عمومی انتقال خون استان تهران، دکتر سید مرتضی طباطبایی در نشست خبری سه شنبه بیست و پنجم اردیبهشت 1397، گفت: در رمضان امسال یازده مرکز اهدای خون در استان تهران فعال بوده و سه مرکز جامع اهدای خون وصال، تهرانپارس و ستاری پس از افطار نیز داوطلبان اهدای خون را پذیرش می کنند.

وی با بیان اینکه مراکز جامع اهدای خون همه روزه حتی تعطیلات فعال هستند، افزود: ساعت فعالیت مرکز جامع وصال از 8 تا 24، دو مرکز تازه تاسیس تهرانپارس و ستاری از 8 تا 23، پیروزی،‌ افسریه، متروی شهرری، متروی امام خمینی،‌ ورامین و شهریار شنبه تا پنج شنبه از 8 تا 15 و همچنین مرکز رباط کریم یکشنبه‌ها و مرکز شهر قدس دوشنبه‌ها از 8 تا 15 می باشد.

دکترطباطبایی با اشاره به عمر سه روزه پلاکت و عدم امکان ذخیره سازی این فرآورده، گفت: با وجود مطلوب بودن ذخایر خونی در آستانه ماه رمضان اما برای تامین پلاکت مورد نیاز بیماران باید حداقل هزار واحد خون در استان روزانه اهدا شود.

وی با بیان اینکه بهترین زمان برای اهدای خون برای افراد روزه دار تا 6 ساعت بعد از صرف سحری و یا تا 6 ساعت پس از افطار است، ادامه داد: مرکز جامع دیگری در شهر ری در حال راه اندازی است که امیدوارم در شبهای قدر این مرکز هم  برای اهدای خون شهروندان آماده شود. همچنین توافقات اولیه برای استقرار تیم سیار در مراسم جشن رمضان واقع در پارک گفتگو انجام شده که در صورت قطعی شدن به اطلاع مردم خواهیم رساند.

مدیرکل انتقال خون  استان تهران گفت: در سال 96 حدود 400 هزار نفر به مراکز اهدای خون تهران مراجعه کردند و 320 هزار نفر موفق به اهدای خون شدند. سهم اهداکنندگان مستمر از این میزان حدود 164 هزار و سهم  بانوان  نزدیک به پانزده هزار واحد خون بوده است.

وی با بیان اینکه ‌ در سال گذشته  شاهد رشد 5 برابری اهدای پلاکت  و 10 برابری پلاسما به روش آفرزیس بودیم، افزود: در سال ۹۵ تنها ۶۳۶ واحد پلاسما اهدا شده بود که این آمار در سال 1396 به ۵ هزار و 493 واحد رسید.

وی با اشاره به اهمیت پلاسما در تولید دارو برای بیماران خاص، تاکید کرد: از اهمیت ویژه ای برخوردار است که بتوانیم این داروها را با پلاسمای ایرانی تهیه کنیم.

دکتر طباطبایی با تاکید بر اینکه داروهای مشتق از پلاسما در بسیاری از بیماری های خود ایمنی نقش حیاتی دارند، افزود: مصرف IVIG در جهان به شدت رو به افزایش است و این نیاز در کشور ما هم احساس می شود.

نمایش تعداد بازدیدها : 1210

بازگشت           چاپ چاپ