مدیر عامل سازمان انتقال خون ایران:
دانشگاه باید ثروت آفرینی، كارآفرینی و خلاقیت را در دانشجو پرورش دهد

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

مدیر عامل سازمان انتقال خون ایران:

دانشگاه باید ثروت آفرینی، کارآفرینی و خلاقیت را در دانشجو پرورش دهد

مدیر عامل سازمان انتقال خون در آغاز سال جدید تحصیلی دانشجویان کارشناسی ارشد و دکترای موسسه علمی پژوهشی طب انتقال خون، گفت: دانشگاه ها باید چرخه صنعت را کامل کنند و در همه رشته ها تفکر خلاق، کار آفرینی و خلق ثروت به دانشجویان آموخته شود و آنها را در این زمینه هدایت کنند.

به گزارش روابط عمومی سازمان انتقال خون، دکتر علی اکبر پور فتح اله در آیین تقدیر از فعالان دانشجو که دررچهارمین کنگره بین المللی و چهاردهمین سمینار انجمن آسیایی طب انتقال خون به نحو شایسته ای نقش آفرینی کرده بودند، اظهار کرد: دانشگاه نسل سوم کارآفرین است و دانشجویان آن باید برای خود و جامعه بتوانند خلق ثروت کنند. فارغ التحصیلان دانشگاهی باید محرک جامعه باشند و همکاری تنگاتنگ دانشجویان و کارشناسان سازمان و موسسه بیانگر حرکت این موسسه علمی به سمت دانشگاه نسل سوم بود.

وی تاکید کرد: باید طلب کار بودن از درآمد نفتی را کنار بگذاریم و به فکر ثروت آفرینی از روشهای خلاق و سایر منابع مورد غفلت قرار گرفته باشیم.

 مدیر عامل سازمان انتقال خون ادامه داد: در هر امری باید هزینه و فایده را محاسبه کرد و برآن اساس برنامه ریزی کرد. پژوهشی که اختراع دوباره چرخ باشد تنها بار مالی بر سیستم تحمیل می کند و راهگشا نخواهد بود.

دکتر پور فتح اله گفت: با نگاهی به درون و پتانسیل خود و دانشجویان و ظرفیت های موجود می توان پتانسیل های بالایی کشف کرد و ثروت آفرید.

وی استفاده از میلیونها لیتر پلاسمای مازاد بر نیاز را یکی از همین دستاوردها خواند و افزود: با پالایش قراردادی پلاسما نه تنها به الگو و سرآمد کشورهای منطقه مدیترانه شرقی تبدیل شده ایم بلکه با تبدیل سالانه بیش از یک میلیون لیتر پلاسمای به دست آمده از اهدای خون بخش قابل توجهی از داروهای مشتق از پلاسما را با منبع داخلی تامین می کنیم. این کار ثروت آفرینی به همراه داشته و صرفه جویی قابل توجهی نصیب کشورمان کرده است.

وی افزود: کسب دانش جدید این فرآیند، مبتنی بر GMP و ایجاد هزاران SOP و ارتقای فرآیندها دستاورد همین خلاقیت است.

ما اکنون می توانیم این دانش را به کشورهایی که فاقد آن هستند صادر کنیم .سازمان جهانی بهداشت در گزارشی اعلام کرد که سالانه 9 میلیون و 500 هزار لیتر پلاسما در جهان دور ریخته می شود. دانشجوی ما باید آماده شود به این کشورها برود و تکنولوژی که ما صاحب آن هستیم را برای آن کشورها اجرا کند.

وی ادامه داد: دستورالعملی به امضای  23 کشور منطقه رسیده که  پلاسما را نیز وارد چرخه انتقال خون کنند و داروهای مشتق از پلاسما را از منبع داخلی تهیه کنند و این نه تنها یک دستاورد که یک فرصت بزرگ برای دانشجویان و متخصصان ما است.

دکتر پور فتح اله ادامه داد: گام بعدی ارتقای دانش و فناوری سازمان برای تهیه خمیر پلاسما به جای پلاسما است که این به ما فرصت خواهد داد در میان کشورهای پالایشگر بهترین، با کیفیت ترین و مناسب ترین گزینه را انتخاب کنیم.

مدیر عامل سازمان انتقال خون گلبولهای سفید موجود در فیلترها که به خاطر پیشگیری از عوارض تزریق خون حذف می شوند را فرصت دیگری برای سرمایه گذاری و خلق ثروت خواند که می توان از این محصول مازاد که حاوی سلولهای زنده است برای مصارف آزمایشگاهی بهره برد.

وی در پایان بار دیگر تاکید کرد باید نگاهی خلاقانه به درون داشته باشیم و ظرفیت ها را کشف کنیم.

بنا بر این گزارش در پایان مراسم تابلوی مرکز همایشهای اداره کل انتقال خون استان تهران که به نام مرحوم دکتر فاطمه نادعلی؛ مدیر کل سابق این اداره کل نامگذاری شده است، رونمایی شد.


تعداد بازدید : 340

بازگشت           چاپ چاپ         
 
5.1.0.0
V5.1.0.0